środa, 30 września 2015

Czego maluch uczy się samIstnieje wiele umiejętności, których dziecko może nauczyć się samo bez pomocy rodziców. Oczywiście wpływ na to wszystko ma otoczenie w jakim dziecko się znajduje dlatego ważne jest aby zapewnić mu jak najlepsze warunki, warto wiedzieć więc czego maluch może nauczyć się sam bez naszej pomocy.Jedną z pierwszych rzeczy, która ważna jest dla dzieci to dźwięki, rzeczy i osoby, które go otaczają. Maluch przyzwyczaja się do tego co w okół niego się znajduje i co słyszy. Dlatego jeśli cały czas spędza z rodzicami zaczyna ich rozpoznawać. Jeżeli w domu cały czas puszcza się muzykę dla dziecka będzie to naturalne, tak samo jeśli np. w domu jest pies i często szczeka, nawet głośne szczekanie nie wywoła u dziecka reakcji ponieważ jest do tego przyzwyczajone. W przypadku kiedy w domu nie słyszy na co dzień psa, a pojawi się gość z głośnym zwierzęciem u malucha wywoła to silną reakcje gdyż jest to coś do czego się nie przyzwyczaił.

Inna rzecz, której maluch uczy się sam to przewidywanie tego co się stanie. Jeśli maluch usłyszy głos mamy zakłada, że pewnie podejdzie do niego i się nim zajmie gdyż zwykle tak się dzieje. Umiejętność przewidywania zaobserwowana jest już nawet u kilkutygodniowych dzieci, nie wiadomo jednak dokładnie kiedy się pojawia.

 Maluch sam uczy się również następstwa działań. Jeśli określona sytuacja powtórzyła się już kilkukrotnie maluch wie, że powinien zachować się w podobny sposób jak poprzednio aby uzyskać efekt. Przykładowo wie, że płacząc mama podejdzie do niego, bądź kiedy naciśnie przycisk, który włącza światło, włączy je.Tak samo będzie w przypadku zabawy, jeśli starsze dziecko dostanie układanki drewniane i pokażemy mu chociaż raz jak powinien układankę ułożyć będzie wiedział jak to zrobić, a także wydedukuje metoda prób i błędów inne rozwiązania na trudniejsze sposoby ułożenia układanki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz